Poprvé zasedla Rada vlády pro plán obnovy, má zajistit dialog

0
298

Vládní kabinet premiéra Eduarda Hegera (OLANO) loni v prosinci schválil vznik a status nového poradního orgánu – Rady vlády pro plán obnovy a odolnosti. V pátek zasedala rada poprvé, za cíl si stanovila zajistit dialog s odbornou veřejností v kontextu plánu obnovy.

Informoval o tom tiskový odbor Úřadu vlády.

Na prvním zasedání poradního orgánu pro plán obnovy jeho členové diskutovali o nastavení fungování rady, jakož io klíčových dokumentech plánu obnovy.

Rada bude působit jako poradní orgán, jehož cílem je zajistit dialog s odbornou veřejností a příslušnými stranami v otázkách, týkajících se provádění plánu. Bude také sledovat pokrok v dosahování milníků a cílů v rámci všech komponent, zajímat stanoviska a upozorňovat na rizika při provádění jednotlivých investic a reforem plánu obnovy.

„Zapojení klíčových partnerů a odborné veřejnosti ve svém hodnocení plánu obnovy vyzdvihla i Evropská komise, která zároveň ocenila vznik Rady vlády pro plán obnovy jako nového poradního orgánu. Těší mě, že i takovýmto způsobem systematicky zapojujeme relevantní partnery do dialogu o realizaci plánu obnovy,“ prohlásil premiér.

Ředitelka sekce plánu obnovy Lívia Vašáková zase vyzdvihla, že rada je průřezovou platformou na nejvyšší úrovni a jejím úkolem je vytvořit prostor k diskusi témat napříč opatřeními plánu obnovy. „Je to jistá úroveň nástavby diskuse mezi odbornou veřejností a ministerstvy. Je důležité, aby i orgány odpovědné za realizaci plánu obnovy zapojovaly relevantní partnery do dialogu při přípravě jednotlivých opatření,“ konstatovala Vašáková.

Předsedou poradního orgánu je premiér, rada má celkem 43 členů, včetně zástupců ministerstev jako vykonavatelů plánu obnovy. Mezi dalšími členy jsou i zástupci občanské společnosti, akademického sektoru, zástupci samospráv, zájmových sdružení, zaměstnanců, obchodních komor či podnikatelských svazů.