Snížení DPH na potraviny je okamžitá pomoc, ne definitivní

0
428

Hlas vyzývá vládu ke snížení DPH na potraviny a v gastru.
Snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na potraviny je okamžitá pomoc, nikoli definitivní. Uvedl to místopředseda opoziční strany Směr-SD Richard Takáč. Snížení DPH na vybrané potraviny je podle něj jednou z pomocí českých domácností v době rapidního zdražování.

Vytvoření seznamu základních potravin

Přiblížil, že Slovenská zemědělská a potravinová komora (SPPK) se obává, že ze snížené DPH budou v konečném důsledku profitovat pouze řetězce.

„Právě proto od začátku navrhujeme i legislativně zajistit funkční mechanismus pro kontrolu. V diskusích parlamentního výboru pro zemědělství a životní prostředí se jako jeden z návrhů zmiňovaly dvojité cenovky u vybraných potravin,“ upřesnil Takáč.

Když vláda v roce 2015 snížila DPH na vybrané potraviny na 10 %, SPPK to podle Takáča vnímala pozitivně, tehdy by dokonce uvítali rozšíření seznamu základních potravin, kterých by se snížená DPH dotkla. „Dnes chceme seznam základních potravin s dočasně sníženou DPH rozšířit,“ upřesnil.

Seznam by podle něj měl kopírovat nově vytvořený registr potravin, které si Slovensko definuje jako základní, ve kterých by mohlo být potravinově soběstačné. „Zahrnuto by tam měly být i mléko a mléčné výrobky, vejce či ovoce a zelenina, tedy potraviny, které dokážeme vypěstovat v našich klimatických podmínkách. Na tento seznam potravin by měla platit i snížená DPH,“ navrhl.

Snížená DPH by měla být podle Takáča jen jedním z opatření, v tomto případě krátkodobým. Platit by mohlo již za dva až tři týdny, přičemž je třeba zajistit kontrolu v řetězcích, aby sníženou DPH pocítili zákazníci v obchodech a ne řetězce na maržích.

„Máme zde však i střednědobé a dlouhodobé opatření, které pomohou i slovenským zemědělcům a potravinářům. Několik měsíců hovoříme například o zvýšení spolufinancování evropských zdrojů či přímé státní pomoci, daňově-odvodovém zvýhodnění pro potravináře a zemědělce, snížení cen energií pro ně, ale i zvýhodněné úrokové sazbě přes Slovenskou záruční a rozvojovou banku,“ dodal Takáč.

Nákupy v zahraničí

Snížit DPH na vybrané potraviny s okamžitou platností navrhuje i mimoparlamentní Slovenská národní strana (SNS). „Pokud bychom byli ve vládě, pokračovali bychom ve snižování DPH tak, jak jsme snížili DPH na vybrané potraviny na 10 %.

Následně bychom s nimi nastavili pravidla, aby lidé nebyli nuceni nakupovat potraviny v Polsku nebo v Maďarsku. Ne všichni si mohou dovolit cestovat za nákupy, proto vyzýváme vládu, aby tento zoufalý stav co nejdříve vyřešila,“ doplnila SNS.

Hlas vyzývá ke snížení daně

Mimoparlamentní strana Hlas-SD znovu vyzývá vládu ke snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na potraviny a v gastrosektoru. Jinak podle ní hrozí Slovensku inflační spirála a další prudké zdražování.

„V případě, že vláda nepřijme zásadní opatření, která zabrzdí růst cen, budeme svědky spirály, která vyvolá následný tlak na potřebu zvýšení mezd lidí, aby dokázaly tyto ceny zvládat platit, a to následně zase vyvolá zvýšené náklady u podnikatelů, kteří je přetaví do dalšího zvyšování cen,“ uvedl v pátek v Košicích pro novináře předseda Hlasu-SD Peter Pellegrini.