Ekonomika USA rostla loni nejrychleji téměř za 40 let

0
460
White pills in hand and dolary on a black background. A lot of psychedelic pills. Drug Abuse and Crime

Po poklesu v roce 2020 se americká ekonomika v loňském roce zotavila, přičemž růst zaznamenal téměř 6 procent. To představuje nejvyšší celoroční růst ekonomiky USA za téměř čtyři desetiletí.

Jak ve čtvrtek informovalo americké ministerstvo obchodu, hrubý domácí produkt (HDP) USA vzrostl v loňském roce o 5,7%. To je nejvýraznější tempo růstu americké ekonomiky od roku 1984, ve kterém růst dosáhl 7,2 %.

Pro srovnání, v roce 2020 zaznamenala ekonomika USA pokles o 3,4 %. Byl to nejprudší pokles amerického hospodářství od roku 1946, kdy ekonomika zápasila s důsledky druhé světové války. V daném roce klesla ekonomika o 11,6%.

K zotavení v loňském roce přispěl i vývoj v posledním kvartálu, v němž navzdory šíření infekčnější varianty nového koronaviru omikron vykázala ekonomika solidní růst. Jak uvedlo ministerstvo obchodu, za poslední tři měsíce 2020 vzrostl HDP Spojených států o 6,9 %.

Analytici očekávají, že ekonomika bude v expanzi pokračovat i letos, i když v důsledku přetrvávání pandemie předpokládají mírnější tempo růstu. Mnozí ekonomové zhoršili své prognózy vývoje amerického hospodářství v 1. čtvrtletí letošního roku, a to pro vliv varianty omikron. Co se týče vývoje v celém roce 2022, například Mezinárodní měnový fond (MMF) předpokládá, že americká ekonomika vzroste o 4 %.