Se službou okamžitých převodů přicházejí tři banky

0
405
picture of a AIk Banka sign on their local agency in Belgrade, Serbia. AIK Banka is a commercial bank based in Belgrade, a bank entirely depending on domestic serbian investments

O okamžitých převodech z banky do banky do několika vteřin bez ohledu na instituci se už hovoří několik let. Slováci museli na tuto službu tvz. okamžitých, resp. instantních plateb stále čekat.

Aktuálně od února se službou u nás přicházejí tři banky, a to Slovenská spořitelna, Tatra banka a VÚB banka.

V noci io víkendu

Peníze tak budou moci klienti posílat okamžitě z jednoho účtu na konkurenční, a to io víkendech či v nočních hodinách.

Ale aby instantní platby dávaly klientům smysl a byly užitečné, je důležité, aby se do nich zapojilo co nejvíce bank na Slovensku.

Schéma okamžitých plateb je dobrovolné. Rozšířenost závisí na technických možnostech bank provádět takové platby a zejména dostupnosti systémů na jejich vypořádání.

Cílem Evropské platební rady, tvůrce režimu okamžitých plateb, je zajistit přeshraniční dosažitelnost bank pro okamžité platby v eurech. V Evropě nejsou okamžité platby novinkou.

V sousedním Česku takovou službu už dávno mají, nicméně tam je situace odlišná v tom, že země není součástí eurozóny a má svou vlastní domácí měnu.

Národní banka Slovenska odsouhlasila národní plán zavedení okamžitých plateb na Slovensku ještě koncem roku 2019.

Tento plán stanovil termín zavedení okamžitých plateb na Slovensku na 1. února 2022, přičemž k 1. únoru 2021 se naplnil předpoklad pro odstartování těchto plateb.

Předpokladem totiž bylo, že okamžité platby budou poskytovat minimálně tři poskytovatelé, a to se také stalo.

Tři banky, tedy Slovenská spořitelna, VÚB banka a Tatra banka, potvrdily tehdy svůj zájem a centrální bance zaslaly potřebné prohlášení o přistoupení k národnímu plánu.

Poplatky za službu

Prague, Czech Republic – July 22, 2020: Banka Creditas bank branch, Czech bank providing retail and business banking products and services

Aktuálně trvá převod peněz do druhé banky jeden pracovní den. Instantní platby však přinesou možnost lidem posílat a přijímat peníze do pár vteřin.

Jak již bylo zmíněno, okamžité platby budou fungovat pouze mezi bankami, které se rozhodly tuto službu podpořit. Je tedy třeba, aby službu měla banka odesílatele a současně i banka příjemce.

V budoucnu by se měly přidat i další banky, ale o konkrétních termínech nechtěli mluvit.

Co se týče poplatkové politiky za danou službu, jde o individuální rozhodnutí každé banky. No klient bude mít vždy možnost výběru, zda chce využít okamžité platby nebo standardní, jako dosud.