Toyota si loni udržela pozici největšího prodejce aut na světě

0
394

Navzdory problémům s nedostatkem čipů porazila Volkswagen již druhý rok po sobě.
Japonská automobilka Toyota si loni udržela pozici největšího prodejce vozů na světě. Navzdory problémům s nedostatkem čipů porazila Volkswagen již druhý rok po sobě.

Japonský automobilový gigant v pátek uvedl, že v roce 2021 prodal téměř 10,5 milionu vozů, což představuje nárůst o 10,1 %. Tento výsledek zahrnuje i vozidla dceřiných společností Daihatsu a Hino.

Německý rival Volkswagen začátkem tohoto měsíce oznámil, že jeho prodej v roce 2021 klesl o 4,5 % na 8,9 milionu aut. To byl jeho nejslabší výsledek za 10 let, jelikož nedostatek čipů brzdil výrobu.

V roce 2020 prodala Toyota na celém světě 9,5 milionu vozů, čímž předběhla Volkswagen s 9,3 milionu prodaných aut. Dříve byla Toyota na prvním místě v roce 2015, Volkswagen ji však v následujících letech překonal.

Automobilky na celém světě musely loni omezit nebo zastavit výrobu kvůli nedostatku čipů, který odstartovala pandemie nového koronaviru.

Toyota zveřejní celkové výsledky za období říjen – prosinec, 3. čtvrtletí svého finančního roku 2021/2022, příští měsíc 9. února. V pátek však upozornila, že pravděpodobně nedosáhne svého cíle – vyrobit 9 milionů vozů za rok do 31. března 2022, protože musela opakovaně přerušit výrobu pro nedostatek komponent.

„Výhled v souvislosti s pandemií onemocnění COVID-19 a trendy v oblasti komponent zůstávají nejisté a nadále se budeme snažit minimalizovat jejich vliv,“ uvedla automobilka v prohlášení.