EHU může být důležitým krokem ke zlepšování zdravotnictví

0
481

Vytvoření Evropské zdravotní unie (EHU) by mohlo být důležitým krokem k poskytování bezpečnější, dostupnější a kvalitnější zdravotní péče pro všechny občany. Nutné je ale naplnění několika cílů. Pro TASR to uvedla Zuzana Dolinková z mimoparlamentního Hlasu-SD. O dobudování EHU se diskutuje iv rámci probíhající Konference o budoucnosti Evropy (CoFoE).

„I v kontextu aktuální pandemické situace vnímám vizi na koordinované unijní kroky v oblasti zdraví lidí jako možný efektivní nástroj pro zvládání zdravotnických krizí. A současně i jako potencionální nástroj nezbytného pokroku a zlepšování zdravotnictví jednotlivých členských států,“ poznamenala Dolinková.

Poukázala, že zdravotnictví napříč celou EU mají v současnosti společný problém v podobě nedostatku zdravotního personálu. „Lékaře, sestery, sanitáře, záchranáře a ostatní zdravotnické pracovníky,“ doplnila s tím, že zdravotnictví musí zůstat ve výlučné kompetenci každého státu.

V této souvislosti je podle Dolinkové důležité nastavit konkurenceschopnost zdravotnictví členských zemí EU v oblasti podmínek mzdových, materiálních, vzdělávacích, vědeckých, výzkumných, jakož i inovací.

„A to zejména prostřednictvím adekvátního financování stabilizovat postupně a rovnoměrně zdravotnický personál, který je v tomto segmentu nejklíčovější složkou,“ upřesnila s tím, že v případě splnění tohoto cíle by mohlo být vytvoření EHU důležitým krokem k lepší zdravotní péči.