Úrazové, nebo životní pojištění?

0
573

Stojí před vámi rozhodnutí, zda si uzavřít životní nebo úrazové pojištění, a neznáte jejich přesné definice? Úrazové i životní pojištění pojišťují smrt, invaliditu, trvalé následky úrazů, ale i mnoho dalšího. Mezi životním a úrazovým pojištěním se rozhodujeme právě na základě příčiny těchto událostí.

Životní vs. úrazové pojištění stručně

Hlavním rozdílem mezi úrazovým a životním pojištění jsou události, které dané pojištění pokrývá. Úrazové pojištění kryje pouze události, které vznikly následkem úrazu či vážného poranění. Oproti tomu životní pojištění může krýt události vzniklé jak úrazem, tak nemocí. Velký rozdíl taky hraje cena životního a úrazového pojištění. Úrazové pojištění je obvykle levnější a pohybuje se už v řádech pár set korun, ale životní pojištění může sice nabízet lepší podmínky, ale pak se bude pohybovat i v řadách tisícikorun.

Co kryje úrazové pojištění?

Úrazové pojištění vám pokryje rizika způsobena úrazem, nikoli však rizika způsobená nemocí. Jeho hlavní složkou je především smrt způsobena úrazem, další položky jsou vedeny jako připojištění.

Úrazové pojištění se nejčastěji sjednává na:

  • smrt úrazem;
  • smrt úrazem v motorovém vozidle;
  • invalidita následkem úrazu;
  • tělesné poškození způsobené úrazem;
  • hospitalizace následkem úrazu.

Součástí úrazového pojištění je mnohem více položek a je pouze na vás, co si u vaší pojišťovny vyberete.

Co kryje životní pojištění?

Životní pojištění je velmi individuální, může krýt jak rizika způsobena úrazem, tak i rizika spojena s následky nemocí. Pokud jste živitelem rodiny, měli byste mít životní pojištění sjednané. Pokud platíte bydlení vaší rodiny nebo studium svých dětí a udáváte životní standard rodiny, měli byste v případě vážného onemocnění mít jistotu, že tyto události budou finančně zajištěné.

Životní pojištění se nejčastěji sjednává na:

  • smrt následkem úrazu či nemocí;
  • trvalé následky úrazu či nemoci;
  • invaliditu způsobenou úrazem či nemocí;
  • hospitalizace následkem úrazu či nemocí;
  • velmi závažná onemocnění.

Při sjednávání životního pojištění si opět můžete vybrat z více položek, záleží na tom, co nabízí vaše pojišťovna.

Srovnání úrazového a životního pojištění

Cenově je úrazové pojištění levnější, než životní. To ale neznamená, že pro vás bude výhodnější. Statistiky ukazují, že většina pojistných událostí je způsobena nemocí, protože šance, že vás postihne vážný úraz, je velmi nízká. Tak proč byste si měli vůbec sjednávat úrazové pojištění?

Pokud již trpíte nějakou vážnou nemocí, může se stát, že s vámi pojišťovny nebudou chtít uzavřít standardní životní pojištění, a to z důvodu vysokého rizika těchto událostí. Proto je dobré mít alespoň úrazové pojištění.

Jak pojistit vaše děti

Pokud se rozhodujete mezi životním a úrazovým pojištěním pro své děti, vítězí úrazové pojištění. Malé děti si často hrají a blbnou, a to má za následky časté úrazy. Navíc, pokud vašim dětem uzavřete úrazové pojištění v co nejnižším věku, bude pojištění ještě levnější.

Děti lze pojistit i flexibilně, a to životním pojištěním. V nízkém věku dětí budou částky větší, ale čím starší a samostatnější vaše děti budou, tím se budou částky postupně snižovat.

Krátkodobé úrazové pojištění na dovolenou

Jedete na dovolenou k moři, nebo si zalyžovat na hory? Pokud víte, že riziko úrazu je na krátkou dobu vyšší než kdy jindy, lze si sjednat úrazové pojištění i krátkodobě.

Ať už si sjednáváte pojištění úrazové či životní, nezapomeňte si propočítat, jaké jsou vaše měsíční výdaje a příjmy. V případě nemoci či vážných úrazů budete potřebovat určité množství peněz od pojišťovny, abyste náklady unesli. Podle toho také budete platit měsíční částku za životní i úrazové pojištění, tak se ujistěte, že neplatíte moc, ale dost.