Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
aktualne

Úspory má šest z deseti domácností

Úspory na nečekané výdaje nebo pro případ zhoršení vlastní ekonomické situace má 63% českých domácností. Ještě před rokem mělo naspořeno 69 % domácností, na druhé straně více domácností vykazuje vyšší úspory než v minulosti. Nárůst lze pozorovat při úsporách do výše ročního příjmu domácností. V roce 2020 takové úspory mělo 15 % ao rok později 17 % domácností. Vyplývá to z průzkumu, který nechala vypracovat společnost KRUK Česká a Slovenská republika.

Průzkum také ukazuje, že každá sedmá domácnost si s úsporami vystačí na déle než jeden rok, z toho více než 5 % dokonce na delší období než tři roky. Oproti předchozímu roku se zmenšil rozdíl mezi ženami a muži. Zatímco v průzkumu z roku 2020 uvádělo úspory 71 % mužů a 66 % žen, loni byl podíl mužů a žen s úsporami stejný – 63 %. Muži a ženy uvádějí velmi podobnou výši úspor v porovnání se svým příjmem.

Podle generální ředitelky společnosti Jaroslavy Palendalové se ukazuje, že rodiny s menšími úsporami neměly v loňském roce tolik příležitostí k odkládání peněz. Situace domácností s největšími úsporami se výrazně zlepšila. Oproti předchozímu roku se výrazně zvýšil počet lidí bez úspor ve věkové kategorii 45 až 55 let.

„Lidé bez úspor nebo s úsporami do výše měsíčního příjmu by měli co nejrychleji omezit náklady a začít přemýšlet, jak sehnat další zdroj příjmu nebo jak rozložit závazky na delší časové období. V tomto roce lze z důvodu rekordní inflace s jistotou počítat s dalším zdražováním potravin a blíží se vyúčtování energií, které pro mnohé domácnosti bude velkým výdajem. Když se už lidé ocitnou v situaci, že nezvládají splácet své závazky, základem je vždy komunikace s věřitelem a realistický pohled na vlastní finanční možnosti,“ konstatovala Palendalová.

Nejčastěji si spoří osoby s vyšším vzděláním, které zpravidla mají i nejvyšší úspory v poměru ke svému měsíčnímu příjmu. Naspořeno mají častěji lidé žijící v manželském nebo partnerském svazku a bezdětné domácnosti.

„Stejně jako v předchozím průzkumu, i nyní je překvapivé, že nejčastěji si spoří studenti a teprve potom zaměstnanci. Stále platí, že nejvíce si peníze odkládají pracovníci v oboru IT a zaměstnanci v oblasti finančních a pojišťovacích služeb,“ dodala Palendalová.

pr článek

Další články autora