Čtvrtek, 25 dubna, 2024
aktualne

Nejdůležitější zprávy TASR ze světové ekonomiky

Tisková agentura Slovenské republiky přináší redakční výběr nejdůležitějších zpráv ze světové ekonomiky, vydaných v ekonomickém servisu TASR ve 4. týdnu 2022:

Washington 25. ledna – Spojené státy americké jednají s klíčovými zeměmi a společnostmi vyrábějícími energie na celém světě, aby poznaly jejich ochotu a schopnost přesměrovat dodávky do Evropy, pokud by to bylo nutné v případě ruské invaze na Ukrajinu. Uvedli to v úterý vysocí představitelé administrativy prezidenta Joea Bidena, kteří nechtěli být jmenováni.

Washington 25. ledna – Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterý snížil prognózu růstu světové ekonomiky. Důvodem jsou problémy s dodávkami a zhoršování pandemické situace v některých rozvíjejících se zemích. V nejnovějším výhledu World Economic Outlook počítá fond letos s růstem globálního hrubého domácího produktu (HDP) o 4,4 % namísto o 4,9 %, jak předpověděl loni v říjnu. To představuje výrazné zpomalení ve srovnání s odhadovaným loňským nárůstem HDP o 5,9 %.

Doha 26. ledna – Katar by mohl přesměrovat část dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy, pokud by konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou narušil dodávky ruského plynu. Bude však na to potřebovat pomoc ze strany USA, konkrétně, aby Američané přesvědčili stávající odběratele plynu z Kataru, aby s přesměrováním dodávek souhlasili.

Washington 26. ledna – Americká centrální banka (Fed) ponechala úrokové sazby blízko nuly, dala však najevo, že se to brzy změní, jelikož situace na trhu práce se zlepšuje a inflace přetrvává na vysoké úrovni. „Vzhledem k silnému trhu práce a inflaci vysoko nad 2 % výbor předpokládá, že brzy bude vhodné zvýšit úrokové sazby,“ uvedl Federální výbor pro otevřený trh (FOMC) po skončení prvního zasedání v letošním roce.

Brusel 27. ledna – Evropská unie (EU) zahájila ve čtvrtek na půdě Světové obchodní organizace (WTO) právní řízení proti Čínské lidové republice pro její diskriminační obchodní praktiky vůči Litvě, které zasahují i ​​jiné vývozy z jednotného trhu EU. Evropská komise (EK) v prohlášení pro média uvedla, že kroky, které se zdají být diskriminační a nezákonné podle pravidel WTO, poškozují vývozce v Litvě i jinde v EU, protože se zaměřují i ​​na výrobky s litevským obsahem vyvážené z jiných zemí eurobloku.

Washington 27. ledna – Po poklesu v roce 2020 o více než 3% se americká ekonomika vrátila loni k růstu, přičemž jeho tempo dosáhlo nejvyšší úrovně od éry prezidenta Ronalda Reagana. Jak ve čtvrtek informovalo americké ministerstvo obchodu, hrubý domácí produkt (HDP) USA vzrostl v loňském roce o 5,7%. To je nejvýraznější tempo růstu americké ekonomiky od roku 1984, ve kterém růst dosáhl 7,2 %.

Tokio 28. ledna – Japonská automobilka Toyota si loni udržela pozici největšího prodejce vozů na světě. Navzdory problémům s nedostatkem čipů porazila Volkswagen druhý rok po sobě. Japonský automobilový gigant v pátek uvedl, že v roce 2021 prodal téměř 10,5 milionu vozů, což představuje nárůst o 10,1 %. Německý rival Volkswagen ještě začátkem měsíce oznámil, že jeho prodej v roce 2021 klesl o 4,5 % na 8,9 milionu aut. To byl jeho nejslabší výsledek za 10 let, jelikož nedostatek čipů brzdil výrobu.

Wiesbaden 28. ledna – Německá ekonomika v posledních třech měsících loňska mezičtvrtletně klesla víc, než se čekalo. Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v období říjen-prosinec 2021 snížil o 0,7 % oproti předchozím třem měsícům, zatímco analytici odhadovali, že klesne o 0,3 %. Ukázaly to v pátek předběžné údaje spolkového statistického úřadu Destatis.

pr článek

Další články autora