Obavy akciových trhů se naplňují. Týden ve světě

0
313

Fed zvýší sazby rychleji
Guvernér Fedu Jerome Powell nevyloučil možnost zvyšování sazeb na každém zasedání. Do konce roku jich zbývá ještě 7. Tržní očekávání jsou nastavena na čtyři zvýšení sazeb. „Máme dost prostoru na jejich zvýšení, aniž by došlo k poškození pracovních míst,“ řekl Powell na tiskové konferenci po zasedání. Fed má v úmyslu v březnu poprvé zvednout sazby od vypuknutí pandemie. O bilanci budou diskutovat na následujících dvou setkáních. Podle guvernéra jsou inflační rizika stále zvýšená a situace je „o něco horší“ než v prosinci. Fed očekává obnovení dodavatelských řetězců ve druhé polovině roku. Akcie obecně vnímají zvyšování úrokových sazeb negativně. Důvodem je, že se zvyšují náklady dluhu. Pokud si byly dosud americké firmy schopny půjčit za téměř nulové úroky, nově to už tak levné nebude. Zvyšování sazeb by mělo pokračovat iv roce 2023 a cíl Fedu může být až při 2 %.

Obavy akciových trhů se naplňují. Týden ve světě

Klesají i evropské akcie
Evropské akciové trhy mají za sebou nejhorší měsíc od vypuknutí pandemie. Pokud se v posledních lednových dnech nic zásadnějšího nezmění, indexy budou uzavírat s více než 5% ztrátou. Důvodem je několik. Prvním je výborná výkonnost v loňském roce, která byla vysoce nadprůměrná a takříkajíc investoři si již dopředu „přejedli“ výnosy. Druhým faktorem je nepochybně růst geopolitického napětí na rusko-ukrajinských hranicích. Riziko ozbrojeného konfliktu obecně neprospívá finančním trhům a jinak tomu není ani nyní. Třetím důvodem je již výše zmíněné zvyšování sazeb v USA, které se dříve či později přenese i do Evropy. Aktuální pokles amerických akcií s sebou táhne i ty evropské a globálnímu sentimentu se široké indexy jen stěží vyhnou. Když roste averze k riziku, riziková aktiva, jakými akcie jsou, ztrácejí na hodnotě.

Obavy akciových trhů se naplňují. Týden ve světě

Data, která zaujmou investory
Nový týden přinese několik zajímavých výsledků. Během celého týdne budou v Číně oslavy nového lunárního roku. Část čínských akcií může být omezena na likviditě. Ve čtvrtek zasedne ECB, která už bude mít v ruce středeční data evropské inflace a víme, jakým směrem se vydal americký Fed. Bude zajímavé sledovat komentář guvernérky k novým datům ik hrozbě ozbrojeného konfliktu. Závěr týdne ukončí data z amerického trhu práce NFP. Report odkryje počet nových pracovních míst, růst platů, ale také míru nezaměstnanosti v USA.