Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
aktualne

Důvěra v ekonomiku začátkem roku vzrostla, skeptičtější byl jen průmysl

Důvěra ve slovenskou ekonomiku v úvodu roku mírně vzrostla, skeptičtější byli jen podnikatelé v průmyslu. Sezónně upravený indikátor ekonomického sentimentu (IES) vzrostl o 3,4 bodu na úroveň 98,2.

Aktuální hodnota je tak výrazně optimističtější než ve stejném období loňského roku, ale nadále se nachází pod úrovní dlouhodobého průměru (o 4,3 bodu). Informoval o tom v pátek Statistický úřad.

Za lednovým zlepšením ekonomické nálady vidí statistici především nárůst důvěry ve službách, stavebnictví a v obchodě. „Podnikatelé v těchto odvětvích hospodářství byli optimističtí zejména v očekáváních zvýšené poptávky a podnikatelských aktivit. Zvýšila se i důvěra spotřebitelů, u kterých se zmírnily zejména obavy z očekávaného vývoje nezaměstnanosti,“ konstatoval úřad.

Průmyslové firmy však hlásí už druhý měsíc zhoršení nálady. Indikátor důvěry v průmyslu v lednu poklesl o jeden procentní bod (p.b.) na hodnotu -4,3.

„Vývoj ovlivnil zejména pokles objednávek a očekávané produkce. Snížení objednávek bylo zaznamenáno hlavně ve výrobě ostatních nekovových výrobků a elektrických zařízení. Pokles produkce očekávají nejvíce ve výrobě farmaceutických výrobků,“ poznamenali statistici.

Nejvíce narostl IES ve službách, což podle statistiků souviselo zřejmě s novými protipandemickými opatřeními, v rámci kterých se rozšířila možnost poskytování služeb. Po prosincovém poklesu vzrostla jeho hodnota na 15,7 bodu, ve srovnání s předchozím měsícem se zvýšila o 8,7p. b.

Co se týče spotřebitelů, zhoršování jejich nálady se v lednu rovněž ztlumilo. Sezónně upravený indikátor spotřebitelské důvěry se meziměsíčně zvýšil o 4,5 bodu a v lednu dosáhl úrovně -21,4. Zaostávání za dlouhodobým průměrem se tak zmenšilo už jen na 1,9 bodu.

„U spotřebitelů se zmírnily zejména obavy z očekávaného vývoje nezaměstnanosti. Optimističtější byly iv očekáváních celkové hospodářské situace. Domácnosti lépe hodnotily očekávané úspory i svou očekávanou finanční situaci,“ jmenovali statistici.

Po koncoročním výrazném poklesu indikátor důvěry v obchodě v lednu meziměsíčně mírně stoupl o 2,7 bodu na hodnotu 18. Obchodníci hodnotili současnou situaci jako příznivou i vzhledem k uvolňování protipandemických opatření.

Při hodnocení očekávaných podnikatelských aktivit na příští tři měsíce převládaly v porovnání s minulým měsícem optimističtější názory zejména mezi podnikateli v maloobchodě s ostatním zbožím ve specializovaných prodejnách (například oděvy, obuv, drogerie, lékárny).

Po dvouměsíční stagnaci v lednu IES ve stavebnictví oproti předchozímu měsíci stoupl o tři body na -11,5 vlivem příznivějších hodnocení celkové úrovně objednávek. Aktuální výsledek převyšuje dlouhodobý průměr o 12,5 bodu. Na základě objednávek mají firmy zajištěnou práci v průměru na 9,6 měsíce. Více než polovina podnikatelů ve stavebnictví nadále očekává zvýšení cenové hladiny své produkce.

pr článek

Další články autora